Login


Our Governing Body

Mr Philip Johnson (Chair)

LA Governor

Date of appointment: Mar 2018
Committee/membership roles:
Chair FGB
Education
Resources

Miss Laura Webb

Headteacher Governor

Date of appointment: September 2022
Committee membership/ roles:
Education
Resources

Mrs Francesca Tully

Staff Governor

Date of appointment: September 2019
Committee membership/ roles:
Education.

Mrs Sarah Caffyn

Co-opted Governor

Date of appointment: October 2017
Committee membership/ roles:
Education (Chair).

Miss Tanya Potter

Co-opted Governor

Date of appointment: May 2023
Committee/membership roles:
Education.

Find out more about the role of a school governor by reading this document.
Rev Peter Dyson

Foundation Governor ex officio

Date of appointment: September 2022
Committee membership/ roles:
Resources.

Mr Peter Sier

Parent Governor

Date of appointment: October 2018
Committee membership/ roles:
Resources.

Mrs Katy Horner

Parent Governor

Date of appointment: November 2021
Committee membership/ roles:
Education.

Mrs Sally-Anne Radkiewicz

Co-opted Governor

Date of appointment: November 2023
Committee membership/roles:
Education.

Mrs Elaine Foakes

Foundation Governor

Date of appointment: November 2023.
Committee membership/ roles:
Education.

Mrs Jane Cecil

Co-opted Governor

Date of appointment: April 2024.
Committee membership/ roles:
Resource.

Our Governors have been busy over the past year.  This document informs you of the number of meetings they have each attended.